Prva tri meseca života bebe nazivamo još i četvrti trimestar trudnoće. To je faza navikavanja bebe na novi svet, navikavanje mame na novu odgovornost, kao i međusobno zbližavanje majke i deteta.

Prirodno je da bebe imaju u snu reakcije na ono što im se desilo u toku dana. Sve promene i situacije u toku dana one ponovo preživljavaju u toku noći. Dešavaju se i skokovi u razvoju koji su normalni, intenzivne reakcije traju nekoliko dana, pa se beba nakon toga ustali ritam. Skokovi u razvoju se prilično često ponavljaju u toku prve godine. Važno je da mame znaju da bebin noćni san često nije povezan sa time da li je beba dojena ili ne. Razlika je samo u načinu na koji će mama uspavati bebu koja se noću budi.

Mame često noćno buđenje izazvano prevelikim nadražajima greškom povezuju sa bebinom glađu. U redu je da se beba budi da sisa u toku noći, ali ukoliko se budi uz jak plač i treba da je smirite pre podoja, pokušajte i da promenite nešto u svakodnevici bebe.

  • Uspavljivanje

Kada se uspavljuje na jednom mestu (maminom naručju, krevetu…), a probudi na drugom mestu (u krevecu) samo to može biti razlog za plač, jer beba ne zna gde se nalazi. Zato pokušajte da je uspavate na onom mestu gde će ostati da spava, bilo to krevetac ili mamin krevet. Premeštanje bebe u snu na drugo mesto može biti razlog da se beba uplaši noću kad se probudi, jer pri buđenju nije zatekla ono okruženje koje je bilo poslednje kada je zaspala.

  • Nadražaji u toku dana

Kako biste imali mirnu noć, potrebno je da provedete miran dan. Smanjite nadražaje u toku dana. Isključite TV u prostoriji gde je beba, ako slušate muziku, smanjite ton i birajte tišu, opuštajuću, ili muziku prilagođenu za decu. Kada je televizor uključen pokušajte da bebu okrenete da ne gleda direktno u ekran. Televizor, crtaći, glasna muzika, jesu preveliki nadražaji za bebu, i ako ona ne reaguje na njih odmah, može se buditi kasnije u toku noći.

  • Večernji ritual i noćno svetlo

Ovi faktori su veoma važni za kvalitet noćnog sna. Vreme u koje beba ide na spavanje poželjno je da svako veče bude u približno isto vreme. Beba bi trebalo da ima ritual pre spavanja i da smireno uđe u san na već poznat način. Tako ima mirniji san noću. Ako beba zaspi svako veče na drugi način, u drugoj prostoriji, kolima, sa gostima, to može tokom noći da utiče na njenu uznemirenost.

Noću bi bilo poželjno da ima malo svetlosti kako bi beba kad se probudi mogla da prepozna svoje okruženje. Kada počne da se budi, uvek joj se javite. Blagim i smirenim glasom govorite joj poznate reči, mazite je, pružite joj dodirima i rečima utehu i sigurnost.

  • Nemojte puštati bebu da se uspava plačući.

Time joj ne pružate ni utehu ni sigurnost roditeljskog zagrljaja, i učite je da to ne očekuje od vas. Učite je da od vas nema podršku, i to ne samo u prvim mesecima nego ni kasnije u životu.

Mnogo je faktora koji utiču na kvalitet bebinog sna, ali najčešće pre svega mame posumnjaju na dojenje, svoje mleko, količinu mleka. Međutim, i bebe hranjene adaptiranim mlekom, imaju jednako nemiran san.

  • Koji još faktori utiču na kvalitet bebinog sna?

Na spavanje i uopšte ponašanje bebe, uticaj imaju i mesečeve mene, promene vremena, uostalom, kao i na sve druge ljude. Kao i nas odrasle, i njih može nešto da žulja, da svrbi, da im bude vruće ili hladno. 

Previše topla prostorija dovodi do sušenja vazduha i zapušavanja nosa, a beba takve teškoće ne može sama da reši. Povremeno provetravanje prostorije i spavanje na prijatnoj temperaturi može san da učini prijatnijim.

Beba ne može da spava duže od par sati jer će je probuditi prazan stomak, ili pražnjenje creva i bešike. Bebe moraju jesti na svakih par sati jer im je zapremina želuca mala, a koliko god da je pun, on svari i iskoristi mleko za to vreme.

Bebi je mama ceo svet, jedino što prepoznaje, a najveći ljudski strah je strah od nepoznatog. Zato nemojte ostavljati vašu bebu samu, uplakanu, neutešenu.

Vesna Milosav-Brkić

Savetnica za dojenje Udruženja „Roditelj“